Hello!! My name is Jeanine

I love to eat, travel, and eat some more! I am married to the man of my dreams and have a beautiful little girl whose smiles can brighten anyone’s day!

Latest Recipes

Latest Tweets

Produkcja roślinna Mazowieckie

Każdy kto posiada ogród, pole uprawne czy fermę hodowlaną wie doskonale, jakim zagrożeniem dla stanu roślin oraz zwierząt bywają różnorodne szkodniki. Szczęśliwie, przez ostatnie lata i dzięki przeprowadzonym badaniom i eksperymentom udało się opracować kompleksowe programy walki z tego rodzaju zagrożeniami. W ten sposób produkcja roślinna może być prowadzona bezpiecznie, chronione jest również znacznie wydajniej niż kiedyś zdrowie zwierząt hodowlanych.

Poniżej przedstawiamy kilka z takich metod walki ze szkodnikami

Zacznijmy od tego, że mnóstwo szkodników ogrodowych oraz polnych można skutecznie zwalczać bez pestycydów. Zanim znajdziemy adekwatne rozwiązanie problemu, ważne jest jednakże, aby poprawnie zidentyfikować danego szkodnika. Dopiero wówczas można wybrać odpowiednią metodę postępowania. Od razu trzeba zaznaczyć, że promowane wszędzie hasła związane z „zielonym ładem” kładą ogromny nacisk na nie stosowanie produktów opartych na pestycydach. Faktycznie, specyfiki takie zawierają w sobie wiele pierwiastków chemicznych, które mogą paradoksalnie zaszkodzić nie tylko roślinom i zwierzętom, ale również samemu człowiekowi. Jeśli zwalczanie szkodników bez chemii jest możliwe, należy bezwzględnie korzystać z alternatywnych metod. Proekologicznym rozwiązaniem będą na pewno wszelkiego rodzaju pułapki (lepowe, feromonowe) na uciążliwe owady. Być może nie zabijają one ogromnej liczby osobników, lecz odgrywają istotną rolę w monitorowaniu wzrostu populacji szkodników. Do zwalczenia inwazji mszyc starczy czasami zmycie roślin wężem, ręcznie można usuwać takie szkodniki jak ślimaki.

Naturalne sposoby walki ze szkodnikami

Lecz można też podejmować działania zmniejszające wymiernie groźbę wystąpienia chorób i szkodników u roślin i zwierząt. Ludzie coraz częściej szukają bardziej przyjaznych dla środowiska sposobów uprawy roślin i hodowli – to już pierwszy krok do sukcesu! Istnieje dużo zdroworozsądkowych rozwiązań, które możemy podjąć, żeby zapobiec przedostawaniu się szkodliwych organizmów do ogrodu czy zagrody zwierząt. Szczególnie ważna jest dobra kontrola kulturowa, właściwy dobór roślin (do krajobrazu oraz panujących warunków) oraz korzystanie z pomocy naturalnych drapieżników, tępiących szkodniki. Z kolei w przypadku zwierząt hodowlanych stosuje się metody prewencji weterynaryjnej w postaci szczepień ochronnych przed chorobami.