Hello!! My name is Jeanine

I love to eat, travel, and eat some more! I am married to the man of my dreams and have a beautiful little girl whose smiles can brighten anyone’s day!

Latest Recipes

Latest Tweets

Informacje na etykiecie wina. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Przed zakupem wina najpierw należy nieco bliżej przyjrzeć się etykiecie, która znajduje się na butelce. Oczywiście nie powie Ci ona tego, czy konkretny trunek będzie ucztą dla Twoich zmysłów, jednak da Ci pewne wskazówki, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. Przekonaj się zatem, co powinieneś wiedzieć o informacjach zawartych na tego typu etykiecie.

W sklepach do wyboru masz wina białe, wina czerwone, wina różowe, wina musujące, a także szampany. Oczywiście często wybór jest jeszcze większy, ponieważ te dzielą się jeszcze na wytrwane, półwytrawne, słodkie, czy też półsłodkie. To jednak nie wszystko, ponieważ poszczególne trunki są produkowane w różnych latach, powstają w innych krajach, a także regionach, a także wyróżniają się inną zawartością alkoholu. Okazuje się, że to wszystko ma ogromny wpływ na ostateczny smak trunku. Wybór w sklepach jest szeroki, w szczególności tych specjalistycznych, takich jak wina.pl. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej na temat informacji znajdujących się na etykietach trunków, aby móc wybrać najlepszą propozycję, która idealnie sprawdzi się podczas kolacji, obiadu, czy też po prostu w postaci prezentu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Rocznik wina – jak go sprawdzić?

Wszystkie wina białe, a także inne muszą mieć zawartą na etykiecie informacje o roczniku. Tak naprawdę to oznacza on datę zbiorku konkretnych winogron, a nie samego butelkowania. Zawsze warto o tym pamiętać wybierając również wina czerwone. Właśnie ta informacja przede wszystkim znajduje się na etykiecie poszczególnych butelek. Warto jednak pamiętać o tym, że podstawowe wina musujące nie posiadają takiej informacji. Dzieje się tak, ponieważ najczęściej powstają one z mieszanki win z różnych roczników. Właśnie dlatego podczas zakupów tego typu trunków nie powinieneś być zdziwiony brakiem tego typu informacji na butelce.

Słów kilka o zawartości cukru w winach

Na sklepowych półkach znajdują się wina czerwone słodkie, półsłodkie, wytrwane, czy też półwytrawne. Ta informacja na etykiecie to nic innego jak zawartość cukru w konkretnym trunku. Często zdarza się tak, że przeglądając butelki, znajdujemy na nich informacje w obcym języku, na przykład włoskim, francuskim, czy też hiszpańskim. W takiej sytuacji powinniśmy szukać zwrotów tego typu: secco, vin sec, trocken, semisecco, demisec, czy też vino dulce. One wszystkie oznaczają poziom cukru w konkretnym trunku. Wiele osób unika win wytrwanych, a jest to bardzo niesłuszne. Okazuje się bowiem, że mogą one być niezwykle delikatne i subtelne, dzięki czemu ich smak sprawia, że nawet osoby, które zazwyczaj spożywają wina półsłodkie, rozkoszują się smakiem wina różowe wytrwane.

Region winiarski również ma znaczenie

Na butelkach powinieneś również szukać informacji dotyczących regionu, w którym powstał konkretny alkohol. Jest to ważne, ponieważ często determinuje ostateczny smak wina różowe. Wpływ na to ma wiele czynników, między innymi ilość słońca, która miała wpływ na dojrzewanie winorośli. Na butelkach możesz znaleźć nazwy takich regionów jak: Chianti, Rioja, Bordeaux, Rueda, Alzacja, czy też Ribera del Duero. Oczywiście wina białe powstają również w większych regionach, takich jak Vino de la Tierra Castilla y Leon, czy też Toscana. Przed wybieraniem trunku zawsze warto dowiedzieć się nieco więcej na temat poszczególnych regionów, dzięki temu przekonasz się, które z nich słyną z jakich alkoholi. Na przykład z niektórych będą polecane wina wytrwane. Zawsze warto to sprawdzić i wybierać na tej podstawie. Wtedy istnieje większa szansa na to, że uda Ci się kupić niebywale smaczne wino. W sklepie internetowym wina.pl znajdziesz bardzo szeroki wybór różnych trunków. Tam też możesz liczyć na profesjonalne doradztwo, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości. Jest to świetna propozycja w szczególności dla osób, które chcą sprawdzić informacje dotyczące konkretnych win, ponieważ z powodzeniem mogą to zrobić w zaciszu własnego domu i na tej podstawie wybrać online wina czerwone.

Ile to ma procent?

Na etykiecie każdego wina znajduje się również informacja o zawartości alkoholu. Co istotne zazwyczaj podaje się ją z dokładnością do 0,5%. Jeżeli chodzi o wina to te lekkie mają 11%, średnio mocne od 11 do 14%, mocne od 14 do 16%, a wzmacnianie od 15 do 22%.