Hello!! My name is Jeanine

I love to eat, travel, and eat some more! I am married to the man of my dreams and have a beautiful little girl whose smiles can brighten anyone’s day!

Latest Recipes

Latest Tweets

Zmiękczanie wody w twoim domu!

Woda w kranie, którą stosujemy na co dzień do picia, gotowania, mycia siebie, czy brudnych naczyń może mieć dwa zasadnicze problemy.

Może być za twarda bądź za miękka.

Jednak czym tak na prawdę jest „kamień”? Są to głównie związki magnezu i wapnia, które po odparowaniu CO2 osadzają się w postaci białego osadu (węglanów). Osad można dostrzec najbardziej we wnętrzach czajników, gdzie występują wyższe temperatury, ale również na kabinach, umywalkach i wszystkich powierzchniach mających styczność z wodą.

Czy kamień jest szkodliwy?

To zależy. Dla ludzkiego organizmu na ogół jest nawet korzystny. Woda twarda dostarcza nam m.in. wapnia (Ca) oraz magnezu (Mg), które są nam niezwykle potrzebne a niestety często mamy ich niedobory. Mimo korzyści dla zdrowia, kamień może być uciążliwym zanieczyszczeniem naszej kuchni oraz łazienki.

Dodatkowo twarda woda nie jest korzystna dla pralek. Poza powodowaniem usterek pralki, psuje efekty prania, dlatego że przez wysokie napięcie powierzchniowe, woda słabiej zbiera zanieczyszczenia z materiałów. Może też negatywnie wpływać na kondycję włosów i skóry.

Jednak zbyt miękka woda będzie trudniejsza do zmycia plus nie dostarczy nam zdrowotnych pierwiastków.

Dlatego konieczne jest kontrolowanie twardości na odpowiednim poziomie, stosując uzdatnianie wody. W mieszkaniach w bloku sytuacja jest dość skomplikowana. Ograniczeniem jest miejsce i rodzaj i sposób podgrzewania wody.

W domach jednorodzinnych sytuacja jest prostsza i najczęściej montuje się zmiękczacze do wody. Jest to świetne rozwiązanie a magnez oraz wapń są zamieniane na jony sodu, z którego zbudowana jest sól. Wystarczy więc odpowiednio nastawić maszynę i co jakiś czas dosypać tabletek solnych.

Nowoczesne zmiękczacze są niezwykle proste w użyciu, mają zautomatyzowany proces oczyszczania wody. Niektóre mają możliwość podłączenia do aplikacji i wysyłają nam powiadomienia na telefon o niskim stanie soli bądź różnych błędach. Jeśli jednak spóźnimy się z dosypaniem soli, z łatwością można dokonać regeneracji za pomocą panelu kontrolnego bądź aplikacji.

Profesjonalne przedsiębiorstwa zapewniają także serwis stacji uzdatniania, dzięki czemu nie musimy się martwić o jakiekolwiek usterki. Wystarczy zatem przetestować, jaką twardość wody preferujemy dla naszych włosów i pralek, a następnie uzupełniać zapas tabletek solnych.