Hello!! My name is Jeanine

I love to eat, travel, and eat some more! I am married to the man of my dreams and have a beautiful little girl whose smiles can brighten anyone’s day!

Latest Recipes

Latest Tweets

Usługi internetowe – generator liczb losowych

Internet – zacznijmy może od tego, czym on właściwie jest. Słysząc hasło Internet, kojarzymy sobie go z niewyczerpaną bazą informacji, możemy tam odnaleźć dosłownie wszystko. Kojarzy nam się z alternatywnym światem – gry mmo (Massively Multiplayer Online), miedzy kontynentalną komunikacją – komunikatory, czaty, serwisy społecznościowe oraz wiele innych. Jednakże, nadal nam to nie tłumaczy, czym on jest. Wyobraźmy sobie małą sieć domową, jak za starych dobrych czasów, miedzy blokami przerzucony kabel sieciowy, który łączy parę komputerów. Właśnie to jest internet.

Globalna wioska

Internet, to właśnie taka osiedlowa sieć, z tą różnicą, że na skale globalną. Wszystkie komputery, telefony, czy inne urządzenia znajdujące się w sieci internetowej są razem połączone, czy to kablem, czy to bezprzewodowo. Skoro zostało już przybliżone pojęcie internetu, to zapewne zapytasz – ale kto tym wszystkim zarządza, dba o to, kto sprawia, że to wszystko działa? Odpowiedź jest prosta, my wszyscy, każda osoba korzystająca z internetu w jakiś sposób przyczynia się do jego funkcjonowania. Jest jednak pewna grupa ludzi, specjalizująca się w konkretnym profilu. Potocznie nazywamy ich informatykami. Oczywiście informatycy, też dzielą się na rzeczowe specjalizacje.

Jedną z takich specjalizacji jest programista. To on odpowiada za wszystkie algorytmy w naszych programach lub aplikacjach. Na jego barkach spoczywa brzemię prawidłowego działania programów, z których korzystamy na co dzień. Jednym z takich programów jest generator liczb losowych. Jego zadanie jest proste, losowanie liczb. Ma on za zadanie losowo generować jakieś liczby. Potrafi też być bardzo złożony, począwszy od ustalenia wartości liczb, tj. przedziału liczbowego, kończąc na ilości wylosowanych liczb. Weźmy na przykład, że robimy konkurs, mamy do rozlosowania trzy nagrody. Uczestników jest stu.

Kto wygra?

Do każdego zgłoszenia przypisujemy daną wartość liczbową. Wygrywają trzy osoby więc, w takim generatorze ustawiamy przedział liczbowy od 1 do 100 i ilość losowań na 3. Otwieramy losowanie, a generator liczb w kilka sekund wylosuje nam trzech zwycięzców. Możliwości wykorzystania takiego generatora jest mnóstwo, między innymi są one wykorzystywane w grach komputerowych bądź zastępują np. kostki do gry w grach fabularnych.