Hello!! My name is Jeanine

I love to eat, travel, and eat some more! I am married to the man of my dreams and have a beautiful little girl whose smiles can brighten anyone’s day!

Latest Recipes

Latest Tweets

Kalki woskowe – charakterystyka nowoczesnych kalek

Obecnie na rynku obok typowych drukarek termicznych pojawiły się również modele termotransferowe, wykorzystywane do wykonywania kodów kreskowych i etykiet. Najistotniejszą różnicą pomiędzy nimi jest, w przypadku drukarek termotransferowych, konieczność użycia taśm barwiących do zadruku etykiet.

Zabieg taki pozwala na osiągniecie trwalszego nadruku. Różnica jest znacząca również w przypadku kalek, kalki termotransferowe występują w trzech rozmaitych barwach o odmiennych parametrach i właściwościach i pozwalają na zadruk etykiet różnego typu. Trzy wspomniane wcześniej rodzaje to: kalki woskowe, kalki żywiczne oraz kalki woskowo-żywiczne, które charakteryzują się odmiennym materiałem odbijającym na etykietach, zapewniającym jej trwałość.

Kalki woskowe są wykorzystywane jedynie w przypadku produkcji matowych etykiet papierowych. W tym przypadku nie ma możliwości wykonania druku etykiet foliowych typu PP, PE, czy PET, gdyż będą one charakteryzowały się niezwykle małą trwałością. Kalki termotransferowe tego rodzaju nie są wykorzystywane także w przypadku błyszczących etykiet papierowych. Dużą zaletą jest fakt, iż kalki woskowe charakteryzują się bardzo niską ceną, dlatego przy standardowych nadrukach papierowych są one najlepszym wyborem.

Drugi rodzaj, czyli kalki żywiczne, są stosowane do wykonywania wszelkiego rodzaju etykiet foliowych, a i tak zwanych wszywek tekstylnych. Istnieje także możliwość wykonania przy ich użyciu matowych i błyszczących etykiet papierowych, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż kalki termotransferowe tego typu są najdroższe, w związku z tym w przypadku druków papierowych warto jest poszukać tańszych rozwiązań.

Można wyróżnić również kalki woskowo-żywiczne, stosowane głównie do wykonywania błyszczących etykiet papierowych. Pozwalają one również na uzyskanie wydruków matowych, jednak ze względów ekonomicznych bardziej korzystne jest w tym przypadku zastosowanie kalki woskowej. Na rynku można spotkać kalki termotransferowe barwiące, pozwalające na osiągnięcie wydruku jednokolorowego, innych niż czarny. Wybór odpowiedniego rodzaju i koloru kalki ma istotny wpływ nie tylko na jakość wydruku, lecz również na koszt, jaki musi ponieść zleceniodawca.